LANSOHET HULUMTIMI “MINI-SHENGENI DHE BASHKËPUNIMI RAJONAL`

0
Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D), mban diskutim dhe bën lansimin e hulumtimit “Mini-Shengeni dhe Bashkëpunimi rajonal: Nevojiten gjashtë shtete për bashkëpunim në Ballkanin Perendimor”. Ky hulumtim shqyrton fillet e mini-Shengenit...

​Nagavci: Të rinjve tanë t’iu ofrohet arsim sa më cilësor

0
Ministrja e Arsimit Arbërie Nagavci ka deklaruar se në arsimin e lartë po zhvillohen projekte të rëndësishme të mbështetura nga partnerët zhvillimorë dhe donatorët, me qëllim të fuqizimit më...

Këshilla për një prindërim cilësor e të shëndetshëm

0
Msc.Orgesa Qosja, në cilësinë e psikologes, përmes këtij materiali dëshiron të përcjellë disa këshilla për një prindërim të shëndetshëm! Ju ftojmë të lexoni artikullin e mëposhtëm. Shpesh herë kam dëgjuar...

SHKOLLA NË FERIZAJ KU NXËNËSIT MËSOJNË LËNDËN E “EDUKIMIT SEKSUAL”

0
Shkolla e mesme e ulët “Astrit Bytyqi’ në Ferizaj është shkolla e vetme e cila ka lëndën e “Edukimit Seksual”. Kjo lëndë ligjërohet në shkollë në kuadër të lëndëve zgjedhore. Këtë...

Osmani dhe Orlando flasin për anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL

0
Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, sot ka pritur në takim ambasadorin italian Nicola Orlando. Të dy bashkëbiseduesit kanë diskutuar mbi zhvillimet e fundit politik në vend. “Presidentja Osmani e...

MASHTI: Provimi i Maturës do të mbahet më 26 qershor

0
Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka bërë të ditur se provimi shtetëror i Maturës do të mbahet më 26 qershor 2021. “Me kërkesë të Drejtorive Komunale të Arsimit...