Produktet që mbrojnë dhe ushqejnë lëkurën tuaj gjatë shtatzënisë

Kujdesi për lëkurën është shfaqur si një nga temat në trend në mediat sociale vitet e fundit. Me gamën e gjerë të opsioneve dhe përbërësve për të zgjedhur për lëkurën tuaj, shpesh mund të humbni se çfarë është saktësisht e duhura për të.

Ky konfuzion vazhdon të shumohet vetëm kur një person i nënshtrohet shtatzënisë. Disa dermatologë sugjerojnë se disa përbërës ose produkte janë një “jo” absolute gjatë shtatzënisë, si retinoli.

Gjatë shtatzënisë, trupi i një gruaje përballet me një tranzicion që mund të ndikojë në lëkurën e tyre. Duke folur për revistën “InStyle”, Dr. Renée A. Beach, dermatologia nga Toronto, tha se shumë gra përjetojnë puçrra të shpeshta në fytyrën e tyre, të cilat nuk ishin të pranishme para shtatzënisë. Megjithatë, ajo paralajmëroi se për të trajtuar gjendjen, përbërësit e përdorur zakonisht për aknet duhet të shmangen gjatë shtatzënisë.

Beach sugjeron që gratë shtatzëna duhet të mbrojnë lëkurën e tyre dhe të përdorin krem ​​kundër diellit me bazë oksid zinku me një SPF prej të paktën 30 dhe oksid hekuri për të ndihmuar në parandalimin e çdo shqetësimi ndaj lëkurës ose pigmentimit, përcjell Klankosova.tv

Gratë shtatzëna mund ta kombinojnë kremin kundër diellit me një serum të vitaminës C gjithashtu. I shpallur si “i shenjtë” për gratë shtatzëna, Bio Oil, mund të përfshihet gjithashtu në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës pasi ndihmon në ushqimin e saj.

Sipas Kolegjit Amerikan të Obstetrikës dhe Gjinekologëve (ACOG), gratë që përballen me shpërthime gjatë shtatzënisë mund të përdorin produkte me përbërës si acidi glikolik dhe azelaik, përveç peroksidit të benzoilit dhe aplikimit lokal të acidit salicilik.

Mund të përfshihen gjithashtu përbërës të pasur me antioksidantë si vitamina E, vitamina K, vitamina B3, përbërës të ngjashëm me çajin jeshil në regjimin e kujdesit të lëkurës.

Sipas Healthline, gratë shtatzëna mund të përfshijnë produkte hidratuese që kanë vaj kokosi, gjalpë kakao, peptide dhe acid hialuronik gjithashtu.