Ushqime që ndihmojnë kundër bllokimit të trurit në punë

Kafe

Pijet me kafeinë janë një mënyrë efektive për të aktivizuar shpejt konvulsionet cerebrale.

Disavantazhi i kafesë është se ajo ka vetëm një efekt afatshkurtër. Nëse e teproni, ju hapni derën për një sërë problemesh shëndetësore, nga dhimbjet e kokës deri tek ankthi.

Në vend të kafesë, ju mund të pini çaj jeshil, i cili do t’i japë trupit tuaj një rrjedhje më të ngadaltë dhe më të kontrolluar të kafeinës, dhe gjithashtu përmban antioksidues që janë të mirë për trurin dhe trupin.

Peshk

Peshku është i shkëlqyeshëm për uljen e presionit të gjakut, zvogëlimin e mundësisë për një sulm në zemër dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjes Alzheimer dhe artritit.

Përveç kësaj, peshku stimulon funksionin e trurit. Është plot acide yndyrore omega-3 dhe është i mirë për shëndetin e përgjithshëm të trurit. Konsumimi i peshkut gjithashtu mund të përmirësojë kujtesën tuaj.

Arra

Dëshironi përqendrim më të mirë dhe shëndet më të mirë? Arrat janë një mundësi e shkëlqyeshme, dhe bajamet janë zgjidhja më e mirë. Ju mund t’i kombinoni ato me ushqime të tjera që përmirësojnë përqendrimin.

Manaferrat

Nëse duhet të shtoni vetëm një ushqim në dietën tuaj ndërsa jeni në punë, le të jenë manaferrat.

Ata janë provuar të jenë të shëndetshëm për të gjithë trupin, dhe veçanërisht për trurin. Pas pushimit të drekës, hani një grusht manaferra dhe rigjeni përqendrimin.

Boronicat do të funksionojnë më mirë, por as të tjerët nuk janë një zgjedhje më e keqe.

Shafran i Indisë

Kurkumina, përbërësi aktiv në shafran i Indisë, mund të përmirësojë funksionimin e trurit.

Faktori neurotrofik i trurit (BDNF) është përgjegjës për pjesën më të madhe të funksionit të shëndetshëm të trurit tuaj, dhe kurkumina në të vërtetë ndihmon në rritjen e niveleve të tij.