Tuesday, November 29, 2022
Valamara është mal me lartësi 2373 metra në kufirin midis rrethit të Korçës, atij të Gramshit dhe të Pogradecit. Në veri kufizohet me Gurin e Topit, kurse në jug me Lenien. Është i ndërtuar kryesisht nga shkëmbinj ultrabazikë. Ka...
Dymbëdhjetë vjet më parë, ai u shpall qyteti më i shëmtuar në botë, por falë atij publiciteti negativ, turistët u çmendën për të. Ky është qyteti belg i Charleroi-t, i cili ndodhet në provincën Hainaut dhe është një nga...
Një nga perlat e natyrës shqiptare, tepër e lakmuar prej vizitorëve që rendin nëpër Shqipëri është edhe Syri i Kaltër në Theth, i quajtur ndryshe Pusi i Zi. Syri i Kaltër është atraksioni natyrore më i frekuentuar në Theth. Vendndodhja...
Boga është me siguri fshati më turistik gjatë dimrit në Rrafshin e Dukagjinit. Po ashtu është një ndër vendet më të vizituara edhe në stinët tjera. Boga ndodhet mes maleve të Rugovës dhe është një prej vendeve më të...
Qyteti Aomori, i cili gjendet në veri të Japonisë, është vendi ku bie më së shumti reshje bore në botë. Lugares de nieve shkruan se në këtë qytet me gati 300 mijë banorë bie mesatarisht 8 metra borë në vit,...
Tirana është e bekuar me bukuritë natyrore që gjenden ne rrethinat e saj, me pamje fantastike. Në rrethinat e Tiranës gjenden të fshehura disa ujëvara mahnitëse, ku vite më parë shumë pak i dinin se ekzistonin.  Ujëvara e Shengjergjit - ndodhet...
  BANFF Kosovo, festivali i filmit për sportet malore dhe aventurën në natyrë, vjen në Cineplexx Prishtina nga BANFF Centre Mountain Film Festival në Kanada me një përzgjedhje filmash që kanë për qëllim të promovojnë sportet malore, aventurën në natyrë,...
Ekzistojnë disa qytete të cilat duhet të vizitohen njëherë në jetën tuaj. Më poshtë po ju rëndisim 10 prej tyre: 10.Bryzh Bryzh është qyteti më i madh në provincën Flanders në Belgjikë. Edhe pse është një qytet i vogël, ka një bukuri...
Mbi 10 mijë vizitorë në muaj kanë parë nga afër Gjirokastrën, kalanë dhe lagjet karakteristike të qytetit që mbrohet nga UNESCO, në këtë sezon veror. Ky shtim i numrit të vizitorëve ka sjellë gjallërimin edhe të bizneseve të tjera...

Qyteti mes dy deteve

0
Qyteti i dytë më i madh i rajonit të njohur të Puglia-s, Taranto, i njohur ndryshe si “Città dei due mari”, ose “Qyteti i dy deteve”, po kthehet në një atraksion turistik, falë edhe trashëgimisë së tij që daton...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat