Tuesday, November 29, 2022
Valamara është mal me lartësi 2373 metra në kufirin midis rrethit të Korçës, atij të Gramshit dhe të Pogradecit. Në veri kufizohet me Gurin e Topit, kurse në jug me Lenien. Është i ndërtuar kryesisht nga shkëmbinj ultrabazikë. Ka...
Zhytja në shpella nuk është një sport popullor në Shqipëri, megjithëse ka disa shpella të mbushura me ujë të cilat mund t’i eksplorojnë zhytësit. Viroi, Skotinia dhe Petraniku janë tre shpella nënujore të vendosura në liqenin e Viroit, të cilat...
Shumë shpejt turistët në Amsterdam do të shohin një mjet lundrues, me përmasat e një makine të vogël, që vetëdrejtohet dhe që kalon në heshtje në kanalet e qytetit, duke transportuar pasagjerë ose mallra. Bëhet fjalë për varkën-robot, një mjet...
Revista e njohur “Forbes” i ka kushtuar një shkrim 5 vendeve më të bukura të Ballkanit ku ndër të tjera flitet dhe për Valbonën. Natyra dhe terreni malor i Valbonës krahasohet me Zvicrën në këtë shkrim. “Majat e larta që shihen...
Rough Guide’ ka lansuar një listë të re me shtetet më të bukura në botë, listë e cila është zgjedhur nga lexuesit. Kompania e udhëtimit – e njohur për udhërrëfyesit e saj, librat dhe bloget – ka treguar se cilat...
  BANFF Kosovo, festivali i filmit për sportet malore dhe aventurën në natyrë, vjen në Cineplexx Prishtina nga BANFF Centre Mountain Film Festival në Kanada me një përzgjedhje filmash që kanë për qëllim të promovojnë sportet malore, aventurën në natyrë,...
Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka zgjedhur që këtë fundjavë të mos e kalojë në det por në bjeshkë. Kështu këtë të diel ka vizituar bjeshkët e Rugovës, njofton Klankosova.tv. Madje ish-kryeministri shqiptar Rugovën e cilëson si diamant të bjeshkëve. “Në Rugovë,...
  Rrapi i Libohovës është një trung (dru) rrapi i cili gjendet në qendër të qytetit të Libohovës të rrethit të Gjirokastrës. Rrapi i Libohovës është i shekullit të XVI. Historia e këtij rrapi shekullor vjen nga një berber i cili...
Dymbëdhjetë vjet më parë, ai u shpall qyteti më i shëmtuar në botë, por falë atij publiciteti negativ, turistët u çmendën për të. Ky është qyteti belg i Charleroi-t, i cili ndodhet në provincën Hainaut dhe është një nga...
Uji mbulon 70 për qind të planetit tonë, dhe sipas Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës së SHBA-së, më shumë se 80 për qind e oqeanit tonë është i pavëzhguar dhe i paeksploruar. Atëherë ka kuptim që të udhëtosh...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat