Tuesday, November 29, 2022
Rough Guide’ ka lansuar një listë të re me shtetet më të bukura në botë, listë e cila është zgjedhur nga lexuesit. Kompania e udhëtimit – e njohur për udhërrëfyesit e saj, librat dhe bloget – ka treguar se cilat...
Po mendon se ku do t’i kalosh pushimet e 2018 dhe nuk di çfarë vendi të vizitosh? Agjencia italiane e udhëtimeve Volagratis.com ka hartuar një listë me 15 vendet më në tendencë për 2018, një përzierje mes destinacioneve që kanë...
“Medium” është një sajt i lansuar nga dy themeluesit e rrjetit social “Twitter”, i cili shërben si platformë standarde e ‘blogimit’, ku njerëzit mund t’i ndajnë idetë dhe përvojat e tyre të cilat janë më të gjata se 140...
Para se të fillonte pandemia, turizmi ishte një nga industritë me rritjen më të shpejtë në botë. Megjithëse kjo industri pësoi një rënie të madhe, përsëri kishte lëvizje të turistëve, sidomos gjatë sezonit të verës. Destinacionet e turistëve kosovarë Për të...
Boga është me siguri fshati më turistik gjatë dimrit në Rrafshin e Dukagjinit. Po ashtu është një ndër vendet më të vizituara edhe në stinët tjera. Boga ndodhet mes maleve të Rugovës dhe është një prej vendeve më të...
Për të apasionuarit pas natyrës Maja e Murgës është kthyer vitet e fundit në një destinacion turistik. Kryeministri Edi Rama publikoi sot pamje nga ngjitja e një grupi të apasionuarish në Majën e Murgës, të cilët kanë shijuar bukuritë mbi...
  Rrapi i Libohovës është një trung (dru) rrapi i cili gjendet në qendër të qytetit të Libohovës të rrethit të Gjirokastrës. Rrapi i Libohovës është i shekullit të XVI. Historia e këtij rrapi shekullor vjen nga një berber i cili...
Ekzistojnë disa qytete të cilat duhet të vizitohen njëherë në jetën tuaj. Më poshtë po ju rëndisim 10 prej tyre: 10.Bryzh Bryzh është qyteti më i madh në provincën Flanders në Belgjikë. Edhe pse është një qytet i vogël, ka një bukuri...
Revista e njohur “Forbes” i ka kushtuar një shkrim 5 vendeve më të bukura të Ballkanit ku ndër të tjera flitet dhe për Valbonën. Natyra dhe terreni malor i Valbonës krahasohet me Zvicrën në këtë shkrim. “Majat e larta që shihen...
Valamara është mal me lartësi 2373 metra në kufirin midis rrethit të Korçës, atij të Gramshit dhe të Pogradecit. Në veri kufizohet me Gurin e Topit, kurse në jug me Lenien. Është i ndërtuar kryesisht nga shkëmbinj ultrabazikë. Ka...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat