Sunday, October 1, 2023
Një vendbanim antik në brigjet e Liqenit të Ohrit është mijëra vite më i vjetër nga sa mendohej më parë. Zbulimi është bërë nga një grup studiuesish zviceranë, të cilët kanë kryer datimin me radiokarbon të 800 shtyllave të drurit,...
Në Kosovë nga nesër do të fillojë njëri nga festivalet më prestigjioz “PriFest” i cili do të zgjasë nga data 24 deri më 29 gusht. Prishtina Festival është festival i filmit të metrazhit të gjatë, i cili realizohet në Kosovë...
  Teatri Profesionist i Qytetit ‘Istref Begolli’ është bërë me staf profesionistësh që do të përkushtohen në realizimin e organizimeve artistike, shkruan KultPlus. “Pas një kohe të gjatë, më në fund Teatri Profesionist i Qytetit Istref Begolli është kompletuar me një...
Pas përfundimit të edicionit të 20-të të DokuFest, ka reaguar Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, me ç’rast ai është shprehur se përmes këtij edicioni është pasqyruar rrugëtimi i gjatë, i nisur fillimisht si përpjekje për revitalizimin...
Filmi “Reconciliation” i Marija Zidar është shpallur më i miri i edicionit të 20-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër “Dokufest”. Edhe në këtë edicion, sikur viteve të kaluara, janë ndarë çmime për filmat më të mirë...
Suksesi i sportistëve dhe artistëve nga Kosova, ka bërë që Republika e Kosovës të paraqitet me sukses dhe pranohet edhe aty ku nuk njihet nga politika, madje edhe në shtete si Rusia. Pesë vite pasi flamuri i Republikës së Kosovës...
Mbrëmë ka filluar edicioni i 20-të i festivalit të filmit Dokufest në Prizren ku në ceremoninë hapëse  morrën pjesë edhe kryeministri Albin Kurti bashkë me zëvendesën e tij Donika Gërvalla dhe ministrin Arben Vitia. Gjithashtu prezente ishte edhe ish-presidentja Atifete...
  Marina Vitaglione ka përdorur një teknikë tradicionale fotografike për të prodhuar imazhe të ndotjes së ajrit në Londër. Duke punuar së bashku me shkencëtarët nga Rrjeti i Cilësisë së Ajrit në Londër, pjesë e Imperial College London (ICL), Marinës iu...
Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave të Shqipërisë dhe Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës kanë nisur punën për përgatitjen dhe botimin e numrit të 57 të revistës shkencore “Arkivat shqiptare”. Synimi i kësaj reviste është të mbledhë ekspertë dhe studiues...
Në Stankaj të Rugovës po mbahen lojërat tradicionale Rugova 2021. Organizimit të sivjetmë iu përgjigjën shumë qytetarë e dashamirës të këtyre lojërave teksa pjesëmarrës është edhe kryetari i Pejës Gazmend Muhaxhiri. Në këtë edicion janë paraparë të zhvillohen lojërat në 7...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat