Dieta 5:2, një lloj agjërimi me ndërprerje, është më efektive për humbjen e peshës, sipas asaj që kanë gjetur studiuesit. “Këtu kemi qenë në gjendje të ofrojmë rezultatet e para mbi efektivitetin e këshillave të thjeshta të dietës 5:2 në...
Konsumimi i ushqimeve të pasura me vitamina është i nevojshëm për të mbrojtur trupin nga sëmundjet dhe problemet e kujdesit të lëkurës. Ajo që hani reflektohet drejtpërdrejt në lëkurën tuaj dhe për këtë arsye, është shumë e rëndësishme të...
Hipertensioni i patrajtuar rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, si sulmi në zemër, goditje në tru, dështimi i zemrës, sëmundjet e veshkave, humbja e shikimit dhe dëmtimi i enëve të gjakut. Udhëzimet dietike për uljen e presionit të gjakut përfshijnë reduktimin...
Në Shërbimin Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (ShSKUK) sot është përuruar laboratori rinovuar i Institutit të Patologjisë, donacion nga Care for Kosova Kids dhe qeveria holandeze, investim ky me vlerë mbi 130 mijë euro. Zëvendësministri i Shëndetësisë, Arsim Berisha u...
Çrregullimi Afektiv Sezonal (SAD) mund të ketë një ndikim të madh në aftësinë për të fjetur mjaftueshëm. Gati dy milionë njerëz vetëm në Mbretërinë e Bashkuar vuajnë nga SAD, i njohur gjithashtu si “depresioni dimëror” pasi është më i rëndë...
Amerikanët kanë konsumuar mbi 17 kg djathë për frymë vetëm në vitin 2020, sipas të dhënave nga Departamenti Amerikan i Bujqësisë. Por është e paqartë nëse ngrënia e djathit është e shëndetshme. I pasur me proteina, kalcium, vitamina dhe...
Nëse ecën ose ulesh në natyrë për 10 – 50 minuta redukton zemërimin, frikën dhe stresin. Ekspozimi ndaj natyrës sjell disa përmirësime në shëndet si: ulje të rrahjeve të zemrës, presionit të gjakut, hormoneve të stresit, ankthit dhe numrin e...
Studimet kanë treguar se ndotja e ajrit ka një ndikim të dëmshëm në pothuajse të gjitha organet tona, duke përfshirë mushkëritë, zemrën dhe kockat. Ekspozimi afatgjatë ndaj ajrit të ndotur po shkatërron gjithashtu shëndetin e syve dhe shikimin në...
Ankthi është një emocion normal që shkakton rritje të vigjilencës, frikës dhe shenjave fizike, të tilla si rrahjet e shpejta të zemrës. Megjithatë, simptomat mund, për disa, të bëhen dërrmuese dhe mund të ndikojnë kryesisht në jetën e përditshme, punën...
Rrjedhja e hundës, teshtitja dhe kolla janë simptoma të zakonshme të alergjive. Ato gjithashtu ndodhin të jenë simptoma të zakonshme të një ftohjeje dhe një infeksioni të sinusit. Në të vërtetë, deshifrimi midis simptomave ndonjëherë mund të jetë i vështirë, shkruan...